Majówka ze smakiem

Weekend majowy zwykle sprzyja krótkim wypadom w piękne miejsca.

Podpowiadamy najpiękniejsze miejsca w Europie, które warto zobaczyć w maju.

Cinque Terre, Włochy

Kolorowe domy miasteczek Cinque Terre wiszą malowniczo na nadmorskich skałach.

Kolorowe domy miasteczek Cinque Terre wiszą malowniczo na nadmorskich skałach.

Cinque Terre (Pięć Ziem) to malowniczy region we włoskiej Ligurii, położony na południe od Genewy. W jednym z najczystszych regionów na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w obrębie Parku Narodowego Cinque Terre leży pięć miasteczek: Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola. Są one położone bardzo blisko siebie, na skalistym wybrzeżu długości zaledwie 10 km, a ich kolorowe domy zawieszone malowniczo nad wodą, wyglądają przepięknie zarówno od strony morza jak i lądu. Osady są połączone linią kolejową oraz setkami ścieżek, na których znaleźć można stare kościoły i piękne, malownicze plaże. Nie brakuje kameralnych hoteli urządzonych w zabytkowych willach, a miejscowe restauracje oferują oszałamiający wybór owoców morza.

Boka Kotorska, Czarnogóra

Kotor, dawna twierdza wenecka nad Zatoką Kotorską

Kotor, dawna twierdza wenecka nad Zatoką Kotorską

W odległości 70 km na południe od Dubrownika i jego zatłoczonej starówki leży Boka Kotorska. Adriatycka zatoka, przypominająca nieco norweskie fiordy, kryje pośród gór malownicze miasta o wielowiekowej historii, których czerwone dachu pochylają się w kierunku morza. Starówka Kotoru, głównego miasta nad zatoką, otoczona jest w całości imponującymi murami obronnymi, które wspinają się na okoliczne góry. Z wysokiej wieży kościoła w Peraście rozciąga się widok na zatokę i niewielką wysepkę, do której docierają jedynie małe łódki. Lot z Warszawy na oddalone o zaledwie 10 km lotnisko Tivat trwa tylko 3 godziny.

Buyukada, Morze Marmara, Turcja

Na ulicach Buyukady czas się zatrzymał w epoce fin de siecle

Na ulicach Buyukady czas się zatrzymał w epoce fin de siecle

Turyści odwiedzający Turcję wybierają masowo hałaśliwe kurorty na południu lub nieco spokojniejsze Bodrum w rejonie Morza Egejskiego. Turcja ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż plaże. Niewiele jest miejsc w Europie, w których na ulicach nie zobaczy się samochodu – nie ze względów ekonomicznych, ale z wyboru. Turecka wyspa Buyukada, należąca do małego archipelagu Wysp Książęcych, jest enklawą spokoju. Położona na Morzu Marmara niedaleko od Stambułu, w przeszłości była ulubionym miejscem wypoczynku bogatych rodzin tureckich, podobno była także miejscem zsyłki książąt. Na porośniętych lasami wzgórzach, w ogrodach pełnych egzotycznych roślin kryją się piękne otomańskie drewniane wille i pałacyki, zdobione misternie rzeźbionymi frezami. Na wyspie obowiązuje zakaz ruchu samochodami i motocyklami. Mieszkańcy poruszają się po niej na rowerach lub pieszo, odwiedzający wyspę chętnie natomiast korzystają z… dorożek, które łatwo wynająć w okolicach portu.

Na Buyukadę najłatwiej dostać się z lotniska Sabiha Gokcen, leżącego w azjatykiej części Stambułu – do przebycia mamy zaledwie 26 km. Ciekawą częścią wycieczki może być również ostatni etap podróży łodzią z portu w Bostanci na Wielką Wyspę.

Korsyka, Francja

Miłośnicy górskich wędrówek znajdą na Korsyce wiele możliwości

Miłośnicy górskich wędrówek znajdą na Korsyce wiele możliwości

Wyspa, która przez stulecia była obiektem sporów pomiędzy Francją a Włochami, dziś jest prawdziwym rajem na ziemi. Niezwykła różnorodność krajobrazów zadowoli każdego. Miłośnicy górskich wycieczek znajdą w okolicach Renoso widoki godne Alp Szwajcarskich i jedne z najciekawszych i najtrudniejszych szlaków na świecie, położone na pięćdziesięciu szczytach górujących nad Korsyką. Zwiedzający mają do wyboru spacery po uroczych i pełnych życia średniowiecznych miasteczkach, malowniczych wioskach lub całkowicie dziewiczych zakątkach otoczonych licznymi jeziorami, rzekami i strumykami.

Korsyka to miejsce górskich wędrówek i harmonii, jak również beztroskiego relaksu na jednych z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego. Nic dziwnego, że wyspę upodobały sobie gwiazdy, które w luksusowych rezydencjach znajdują spokój i wytchnienie.

Odwiedzający Korsykę najczęściej docierają na miejsce promem – wyspa nie ma bowiem regularnych połączeń lotniczych. Jednak lotnisko Poretta Bastilia na północy oraz Sud Corse Figari, i Campo Del Oro Ajaccio na południu umożliwiają przelot z Warszawy w ciągu ok. 4 godzin.

Dodaj komentarz